Budimex będzie realizować swój pierwszy kontrakt w Estonii. Zapewnia jednocześnie, że zamierza ubiegać się o kolejne zamówienia na rynkach międzynarodowych .
– Ekspansja zagraniczna Budimeksu to nie tylko realizacja przyjętej strategii, ale także potwierdzenie naszych kompetencji i odpowiedzialnego podejścia do rozwoju. Cztery lata temu postawiliśmy sobie za cel obecność na pięciu rynkach ościennych – dziś jesteśmy obecni w Niemczech i w Czechach, na Słowacji, na Łotwie oraz w Estonii. Wzmocnienie roli lidera na terenie Europy Środkowo-Wschodniej to jeden z kluczowych celów w rozwoju skali działalności naszej Grupy. Obecnie przychody z rynków zagranicznych wynoszą ponad 1 miliard złotych i mamy jasno określony cel, aby w perspektywie najbliższych czterech lat znacząco zwiększyć ten poziom skomentował uzyskanie kontraktu w Estonii Artur Popko, prezes spółki Budimex. W ramach konsorcjum przedsiębiorstwo wykona tam roboty na 58-kilometrowym fragmencie powstającej magistrali Rail Baltica. Udział polskiej firmy wyniesie 40 proc. zintegrowanego kontraktu.
Nowy rodzaj współpracy z zamawiającym
Estonia jest kolejnym rynkiem zagranicznym na którym Budimex będzie obecny. – Oczywiście na tym nie koniec. Skupiamy się na pozyskiwaniu kolejnych dużych kontraktów. Każdy nowy rynek - jest dla nas nie tylko szansą na rozwój, ale także przygotowaniem do przyszłych wyzwań. Patrzymy na zagraniczne projekty długofalowo – nie jako cel sam w sobie, lecz jako inwestycję w trwałą obecność na międzynarodowych rynkach i budowę zaufania do marki Budimex. – zapowiedział nasz rozmówca. Podkreślił, że realizacja robót w Estonii pozwoli firmie nabyć nowe kompetencje, bo kontrakt realizowany będzie przez firmę po raz pierwszy w formule alliance.
– To będzie dla nas bardzo znaczące doświadczenie, ponieważ wiele kontraktów jest realizowanych właśnie w krajach skandynawskich – podkreślał prezes spółki. Wśród krajów, w których Budimex chciałby być obecny, nasz rozmówca wymienia także Ukrainę, w której to odbudowie firma chciałaby brać znaczący udział. Z dużą odpowiedzialnością i zaangażowaniem obserwujemy sytuację w Ukrainie. Wierzymy, że po zakończeniu działań wojennych odbudowa tego kraju stanie się jednym z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych w Europie. Budimex, jako firma z doświadczeniem w realizacji strategicznych projektów, zarówno w kraju, jak i za granicą, jest gotowa aktywnie włączyć się w ten proces – stwierdził.
Najtrudniejsze jest pozyskanie miejscowej kadry
Gdy ustabilizujemy swoją pozycję na pozyskanych już rynkach zagranicznych – zamierzamy ubiegać się o zamówienia w krajach skandynawskich. – W tej chwili jesteśmy obecni w krajach bałtyckich i w Europie Środkowej. Równolegle dostarczamy już konstrukcje stalowe do krajów skandynawskich poprzez spółkę Mostostal Kraków – podkreślał prezes. W dłuższym horyzoncie czasowym atrakcyjne dla przedsiębiorstwa ma być jednak generalne wykonawstwo.
Największym wyzwaniem przy ekspansji na nowe rynki jest według Artura Popko pozyskanie odpowiedniej kadry. – Nasza ekspansja zagraniczna nie polega tylko na udziale w przetargach, ale na konsekwentnym budowaniu trwałej obecności – ze strukturami, kompetencjami i relacjami lokalnymi. W każdym z krajów, do którego wchodzimy, priorytetem jest pozyskanie zaufanej, miejscowej kadry. To największe wyzwanie, bo chcemy przekonać specjalistów, że Budimex przychodzi na dany rynek nie na chwilę, lecz z długoterminową perspektywą – tłumaczył.
Dodał, że polityka przetargowa w innych państwach z reguły jest mniej otwarta na podmioty spoza UE niż Polska. W tym kontekście pozytywnie ocenił planowane zmiany w polskich postępowaniach, określając je jako próbę zmierzająca do wyrównania w nich warunków konkurencji dla wszystkich startujących. Mają one bowiem zniwelować przewagi wynikające np. ze wspierania części firm przez rządy państw nieunijnych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.